Nitelikli Göçmenlik

[ultimate_heading main_heading=”Skilled Worker” heading_tag=”h2″ alignment=”center” spacer=”no_spacer” spacer_position=”top” spacer_img_width=”48″ line_style=”solid” line_height=”1″ line_color=”#333333″ icon_type=”selector” icon_size=”32″ icon_style=”none” icon_color_border=”#333333″ icon_border_size=”1″ icon_border_radius=”500″ icon_border_spacing=”50″ img_width=”48″ line_icon_fixer=”10″]Kanada’ya Nitelikli Göçmenlik (Skilled Worker) olarak başvurabilmek için aşağıdaki ön şartları mutlaka taşımalısınız.[/ultimate_heading][sc_Horizontalteaser title=”Nitelikli Göçmenlik” text=”Vivamus vestibulum neque quis nunc convallis venenatis. Nulla tristique lorem sit amet ipsum ornare sit amet feugiat nulla condimentum. Sed faucibus volutpat nunc, at ullamcorper augue elementum id. Quisque at lectus leo, nec placerat mi. Curabitur egestas eleifend interdum. Suspendisse potenti. Suspendisse nec risus. Curabitur egestas eleifend interdum. Suspendisse potenti. Suspendisse nec risus. Vivamus vestibulum neque quis nunc convallis venenatis. Nulla tristique lorem sit amet ipsum ornare sit amet feugiat nulla condimentum.” text_width=”8″ textposition=”left” media_type=”image” default_offset=”0.5″ orientation=”horizontal”]Kanada’ya Nitelikli Göçmenlik (Skilled Worker) olarak başvurabilmek için aşağıdaki ön şartları mutlaka taşimalisiniz
•İELTS sınav sonucunuzu almış olmanız
•Kanada İnsan Kaynakları ve Gelişimi (HRDC) kurumundan onaylı Kanada daki İsvereninizden iş teklifiniz (LMO) yada,
•Belirlenen meslek listesindeki işlerden birinde en az bir yıllık ücretli ve tam zamanlı çalışmış olmak
iş Tecrubenizin asgari taşıması gereken özellikleri
Başvurunuz on şartları taşır ve işleme konulursa iş tecrubenizin
•En az bir yıllık tam zamanlı ücretli yada aynı süreye es yarım zamanlı ücretli olması ve,
•Mesleginizin Kanada Meslek Sınıflandırmasına göre belirlenen Skill Type 0 (managerial occupations) or Skill Level A (professional occupations) or B (technical occupations and skilled trades)meslek sınıflarından olması ve, •Bu iş tecrubenizin son 10 yıl içerisinde gerçekleşmiş olması şartları aranacaktır. On Şartları taşıdığınız durumda başvurunuz aşağıdaki altı kategoride puanlamaya tabi tutulacak ve 67 puan’a sahip oilmaniz gerekecektir. Bu kategoriler;
•Egitim durumunuz
•İngilizce yada Fransızca Dil bilginiz (İngilizce yeterlilik sınavı IELTS, yada Fransızca yeterlilik sınavı yada TEF)
•İs tecrubeniz
•Yasiniz
•Kandadan iş Teklifiniz ve,
•Uyumlulugunuz.
Ayrıca Kanada geldiğinizde sizin ve ailenizin yaşam masraflarını karsilayabileceginizide belgelemeniz gerekmektedir.
Not: 26 haziran 2010 tarihinden itibaren belirlenen 29 meslek alanından her yıl ilk 20.000 başvuru ilseme alınacaktır. Bir meslek alanından yapılabilecek başvuru sayısı ise 1,000 kişi olarak belirlenmiştir. BU sınırlandırma Kanadalı işverenden iş teklifi olanlar için geçerli değildir offer of arranged employment.
Kanada’dan iş Teklifi (Arranged Employment).
Kanadalı isvereninizden sürekli iş teklifiniz varsa (offer of permanent employment) Nitelikli Göçmenlik basvurnuzun (Federal skilled worker application)kabul eilme şansı yüksek olacaktır.
Kanadadan iş Teklifi aşağıdaki durumlara göre değişmektedir.
1) Halihazırda Kanadada çalışıyorsanız:
◦İsvereniniz size sürekli iş teklifi (Offer of permanent employment)yapmalı, ve ◦Siz sürekli oturum izninize (Permanent residency) başvuru yaptığınız tarihte ve başvurunuz neticelendiği tarihte çalışma izniniz halen geçerli omalidir. Ayrıca:
◦Calisma izniniz (Work permit) Kanada İnsan Kaynakları ve Gelişimi (HRDC) kurumundan onaylı (LMO)olmalı veya
◦Calistiginiz iş -meslek dalı (LMO) onayı gerektirmeyen iş-mesleklerden olmalıdır.
2)Diğer bütün durumlarda: Aşağıdaki durumlarda Kanada’da çalışamazsınız
•Calisma izniniz yok yada
•Calisma izniniz var fakat durumunuz yukarıdaki 1. maddedekinde farklı ise.
Bu durumda eğer Kanadalı isvereniniz size geçerli bir teklifinde bulunur isebunun için isvereninizin
size sürekli oturum başvurunuz (Permanent residency application) kabul edildiği taktirde süresiz iş teklifi (indeterminate basis job offer) yapması, ve Kanada İnsan Kaynakları ve Gelişimi (HRDC) kurumundan onaylı (LMO) alması ve sizing mesleginizle ile ilgili tüm Kanada sertifika, lisans gerekliliklerine uymaniz gerekmektedir.
[/sc_Horizontalteaser]